Soft Haven Sofas – 758850SS
$4,599.99 $2,300.00
1 in stock (can be backordered)
Description
Meet Finn…featuring a low deep profile designed for comfort and relaxed seating. This modern transitional silhouette works in casual to soft modern interiors. Loose border backs, French seams, and our Super Soft seating package featuring luxuriously soft seats, backs, and toss pillows create the cloud-like seating experience. Accented by a block foot to customize your finish. Available as a 108″ 2/2 Sofa, 95″ 2/2 Sofa and 95″ 2/1 Bench Sofa, Loveseat, Chair and 1/2 and Matching Ottoman.
Product Details
| A Pillow Count | 2 |
|---|---|
| A Pillow Width | 20.0 |
| A Pillow Height | 19.0 |
| B Pillow Count | 2 |
| B Pillow Width | 20.0 |
| B Pillow Height | 19.0 |
| Kidney Pillow Count | |
| Kidney Pillow Width | 0.0 |
| Kidney Pillow Height | 0.0 |
| Extra Pillow Count | |
| Extra Pillow Width | 0.0 |
| Extra Pillow Height | 0.0 |
| Style Arm Height | 24.0 |
| Style Seat Height | 19.0 |
| Style Between Arms | 77.0 |
| Standard Wood Finish | Greige |
| Style Cubes | 64.69 |
Additional information
| Weight | 165 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 95 × 35 in |
SWANN'S ID
000005176310
Related Products
Moxy Sofa
| Weight | 141 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 82 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
SS Maria Sofa 2-Seat
| Weight | 73.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.50 × 95.00 × 29.50 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | SS |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Casual |
Sorrento Leather Power Motion Sofa
| Dimensions | 36 × 90 × 39.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Metal, Power, Reclining, Upholstered |
| Style | Traditional |
Ventura Fabric Sofa
| Dimensions | 40.5 × 96.25 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Cream |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Casual |
Austin Sofa
| Dimensions | 39 × 87 × 35 in |
|---|---|
| Brand | CR Laine |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Barrington Sofa
| Dimensions | 39 × 93 × 37 in |
|---|---|
| Brand | CR Laine |
| Color | White |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Transitional |
Oaklee Sofa
| Dimensions | 44 × 83 × 4112 in |
|---|---|
| Brand | Bradington-Young |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Recline |
| Style | Traditional |
Moda Brass Sofa
| Dimensions | 41 × 104 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Massoud Furniture |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Abingdon Sofa
| Dimensions | 39 × 87 × 35 in |
|---|---|
| Brand | CR Laine |
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Tilly Sofa
| Dimensions | 39 × 78.5 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | CR Laine |
| Color | Multicolor |
| Features | Customizable, Fabric, Wood |
| Style | Traditional |
Geneva Long Sofa
| Dimensions | 46 × 100 × 29.5 in |
|---|---|
| Brand | Precedent Furniture |
| Color | White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Santiago Sofa
| Dimensions | 37 × 90 × 43 in |
|---|---|
| Brand | King Hickory |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |

