The Memorial Day Sale is Here! Enjoy FREE Local Delivery + Save 50% OFF Suggested Retail
Subtle Nuances Framed Canvas
$1,598.00 $799.00
Available on backorder
Description
The Subtle Nuances framed canvas is a captivating abstract that masterfully combines the warm, rich tones of burnt orange with cool, refreshing blue accents on a soft beige background. Surrounded by a simple gallery frame in bronze gold finish, this piece may be hung horizontal or vertical. Each canvas is proudly handcrafted and printed in the USA. Artwork by PI Studio.
Additional information
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 56 × 42 in |
SWANN'S ID
000005288930
Related Products
Evarado Aloe Planter
| Dimensions | 17 × 17 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Uttermost |
| Color | Green, White |
| Features | Ceramic |
| Style | Contemporary |
Petite Bijoux Framed Canvases – Brilliant, S/9
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 17 × 17 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Gold |
| Features | Canvas |
| Style | Contemporary |
Screech Owl Box
| Dimensions | 3 × 3 × 4 in |
|---|---|
| Brand | Uttermost |
| Color | Gold |
| Features | Metal |
| Style | Contemporary |
Marble , S/2 8/10″ Hugging Couple, White
| Dimensions | 3 × 8 × 10 in |
|---|---|
| Brand | Sagebrook Home |
| Color | Grey, White |
| Features | Marble |
| Style | Modern |
18″ Bente Small Antler Frosted Glass
| Dimensions | 2 × 18 × 4 in |
|---|---|
| Brand | Sagebrook Home |
| Color | White |
| Features | Glass |
| Style | Modern |
18″ Bente Small Antler Polished Glass
| Dimensions | 2 × 18 × 4 in |
|---|---|
| Brand | Sagebrook Home |
| Color | Clear |
| Features | Glass |
| Style | Modern |
24″ Bente Large Antler Polished Glass
| Dimensions | 2 × 24 × 6 in |
|---|---|
| Brand | Sagebrook Home |
| Color | Clear |
| Features | Glass |
| Style | Modern |
Ring Around the Rosie
| Dimensions | 30 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Wendover Art Group |
| Color | Green, Orange |
| Features | Canvas |
| Style | Contemporary |
Pocket Full of Posies
| Dimensions | 30 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Wendover Art Group |
| Color | Green, Orange |
| Features | Canvas |
| Style | Contemporary |
