Stressless® Paul (M) Signature Base Recliner with Ottoman
Call for Price
Available on backorder
Description
Stressless® Paul has an innovative height-adjustable headrest integrated into the backrest, which allows it to be raised seamlessly without gaps. The headrest can be lengthened by up to 2.75 in, making it our tallest recliner in this series to date. A wing-shaped back with extra padding on the sides plus covered armrests provide the comfortable feeling of being hugged whilst sitting, alongside a smile-shaped seat that allows you to really sink into the chair. Stressless® Paul is visually appealing, with curved lines, exclusive premium detail piping and extra foam added on the sides of the backrest. The sumptuous headrest cushion offers perfect support for both the head and neck.
Product Details
| Size | Medium |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Color | Calido – Light Beige |
| Leg color | Matte Black |
| Wood Color | Wenge stain |
Additional information
| Dimensions | 31.1 × 32.28 × 42.91 in |
|---|---|
| Brand | Stressless |
| Color | Cream |
| Detail Color | Calido – Light Beige |
| Style | Contemporary |
| Collection | Stressless® Paul |
SWANN'S ID
Related Products
Carissa Power Swivel Glide Recliner
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Glider, Reclining Furniture |
| Style | Traditional, Transitional |
RC Rylea PWR Swivel Glider Recliner
| Weight | 128.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.00 × 30.00 × 41.50 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | RC |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Reclining, Swivel |
| Style | Traditional |
MS Oberon Zero Gravity Recliner with Power Headrest
| Weight | 137.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.50 × 42.00 × 42.50 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | MS |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Recline, Reclining, Zero Gravity |
| Style | Casual |
Luke Manual Recliner
Royal High Leg Recliner
| Dimensions | 49 × 36 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Hancock & Moore |
| Color | Balck |
| Features | Leather, Nailheads, Recline, Wood |
| Style | Traditional |
Recliner L45SAMMX
| Dimensions | 39 × 35 × 45 in |
|---|---|
| Brand | Motioncraft |
| Color | Yellow |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Regalia 3-Way Recliner
| Dimensions | 41 × 36 × 46 in |
|---|---|
| Brand | Motioncraft |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Recline |
| Style | Traditional |
Tight Back Recliner
| Dimensions | 39 × 37 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Motioncraft |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Nailheads, Recline, Wood |
| Style | Modern |
Oakridge Recliner
| Dimensions | 42 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Green |
| Features | Customizable, Fabric, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Hannah Recliner
| Dimensions | 38 × 31 × 42 in |
|---|---|
| Brand | King Hickory |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric, Leather |
| Style | Transitional |
Danica Recliner
| Dimensions | 43 × 35 × 42 in |
|---|---|
| Brand | King Hickory |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Magic Large Manual Recliner and Ottoman with Cross Base
| Dimensions | 33.07 × 35.83 × 40.16 in |
|---|---|
| Brand | Stressless |
| Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Features | Customizable, Leather |
SKU:
1725315579814511
Category: Recliners
Tags: Calido - Light Beige, Cream, Customizable, Recliners, Reclining, Stressless





