Henderson Power Swivel Glider Recliner
$4,029.99 $2,015.00
Available on backorder
Description
Experience the Henderson Power Swivel Glider Recliner in Vortex 768-193 semi-aniline leather by Hooker Upholstery, a masterpiece of comfort and style. Featuring power recline and swivel motion, this recliner combines traditional elegance with modern functionality. The wing style back, button tufted details, and USB port make it an ideal choice for those who value both luxury and convenience in their home furnishings.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Swivel | Yes |
| Leather | Yes |
| Glider | Yes |
Product Details
| Primary Materials | Leather |
|---|---|
| Power reclineSwivel motionWing style backButton tufted backWelt trimUSB PortSemi-Aniline Top Grain Leathe | Yes |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Partial |
Additional information
| Weight | 122 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 29.75 × 41.5 in |
SWANN'S ID
000005134070
Related Products
Carissa Power Swivel Glide Recliner
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Glider, Reclining Furniture |
| Style | Traditional, Transitional |
CommMarket Commerce & Market Accent Table
| Weight | 59.50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.00 × 20.00 × 24.00 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | CommMarket |
| Color | Beige, Cream |
| Features | Resin |
| Style | Casual |
RC Rylea PWR Swivel Glider Recliner
| Weight | 128.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.00 × 30.00 × 41.50 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | RC |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Reclining, Swivel |
| Style | Traditional |
Thomas Wall-Hugger Recliner w/Articulating Headrest
| Weight | 143.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.00 × 30.00 × 41.00 in |
| Brand | Bradington-Young |
| Features | Living Room, Recliners, Reclining |
| Style | Traditional |
Luke Manual Recliner
Henley Swivel Recliner
Ghent Power Recliner w/ Articulating Headrest
| Dimensions | 39 × 34 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Hancock & Moore |
| Color | Beige, Brown |
| Features | Leather, Power Headrest, Power Recline, Recline, Wood |
| Style | Transitional |
Lillian Manual Modern Styled Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 36 × 30 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Gliding, Manual Recline, Recline, Swivel |
| Style | Transitional |
Lillian Power Modern Styled Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 36 × 30 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Gliding, Power Recline, Recline, Swivel |
| Style | Transitional |
Recliner L45SAMMX
| Dimensions | 39 × 35 × 45 in |
|---|---|
| Brand | Motioncraft |
| Color | Yellow |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Sorrento 3-Way Recliner
| Dimensions | 38 × 30 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Motioncraft |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Tight Back Recliner
| Dimensions | 39 × 37 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Motioncraft |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Nailheads, Recline, Wood |
| Style | Modern |
Danica Recliner
| Dimensions | 43 × 35 × 42 in |
|---|---|
| Brand | King Hickory |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |





