Nelson Zero Gravity Power Sofa with Power Headrests and Lumbar
$7,998.00 $3,999.00
1 in stock (can be backordered)
Description
Experience ultimate relaxation with the Nelson Zero Gravity Power Sofa. This transitional three-cushion sofa is upholstered in Salvo Beige finished top-grain leather for a luxurious feel. Designed with zero-gravity recline, power headrests, lumbar support, and built-in USB ports, it combines style and functionality. The refined design includes clean lines, a waterfall chaise, and padded flair arms, making it a centerpiece of modern comfort and elegance.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 28 |
|---|---|
| Carton Height | 35.50 |
| Carton Length | 34.75 |
| Carton Weight | 295.50 |
| Carton Width | 81.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 38.25 |
| Distance from Wall to Recline | 7.5 |
| Feature Filter | Lumbar & Power & Power Headrest & USB Port & Zero Gravity |
| Full Recline Length | 68.25 |
| Height | 42.00 |
| Leather | Salvo Beige (Finished Top Grain) |
| Leather Type | Finished |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-SALVO-BEIGE-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 20.75 |
| Seat Height | 19.25 |
| Seat Width | 70.25 |
| Style | Transitional |
| Teardrop Swatch | HU-SALVO-BEIGE-TD |
| Width | 78.50 |
| Weight | 249 |
| Image Role Data | {“SS836_PHZL3_070_detail”:[“Detail Image 1″],”SS836_PHZL3_070_CC409_082_room”:[“Room Image 1″],”SS836_PHZL3_070_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS836_PHZL3_070_back_silo”:[“Silo I |
Additional information
| Weight | 249 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.25 × 78.5 × 42 in |
SWANN'S ID
000005136810
Related Products
Moxy Sofa
| Weight | 141 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 82 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Sorrento Leather Power Motion Sofa
| Dimensions | 36 × 90 × 39.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Metal, Power, Reclining, Upholstered |
| Style | Traditional |
Ventura Fabric Sofa
| Dimensions | 40.5 × 96.25 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Cream |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Casual |
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
| Dimensions | 40 × 65 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Traditional |
Julian Sofa
| Dimensions | 41 × 94.5 × 37 in |
|---|---|
| Brand | CR Laine |
| Color | Orange |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Oaklee Sofa
| Dimensions | 44 × 83 × 4112 in |
|---|---|
| Brand | Bradington-Young |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Recline |
| Style | Traditional |
Moda Brass Sofa
| Dimensions | 41 × 104 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Massoud Furniture |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Clark Long Sofa
| Dimensions | 41 × 98 × 33 in |
|---|---|
| Brand | CR Laine |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Cornerstone Configurable Apt Sofa
| Dimensions | 36 × 91 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Century Furniture |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Raine Track Arm Sofa
| Dimensions | 37 × 83 × 2912 in |
|---|---|
| Brand | M Furnishings |
| Color | Green |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Contemporary, Modern |
Geneva Long Sofa
| Dimensions | 46 × 100 × 29.5 in |
|---|---|
| Brand | Precedent Furniture |
| Color | White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Santiago Sofa
| Dimensions | 37 × 90 × 43 in |
|---|---|
| Brand | King Hickory |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Bristol Bench Cushion Sofa
| Weight | 217 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 98 × 46 × 35 in |
| Brand | Rowe |
| Features | Standard Cushion Cloud Down |
| Style | Traditional |
