The Memorial Day Sale is Here! Enjoy FREE Local Delivery + Save 50% OFF Suggested Retail
Trafton Leather Sofa
$3,099.99 $1,550.00
1 in stock
Description
The Trafton Sofa brings inviting vintage-inspired style with a clean, modern silhouette that makes a statement in any living space. Featuring loose back cushions, reversible seat cushions, sleek track arms, and beautifully tapered wood legs available in multiple finish options, the Trafton offers both comfort and timeless appeal. Shown in luxurious leather, this collection can also be custom ordered in over 700 fabric options and select top-grain leathers to create a look uniquely your own. Built for lasting comfort and durability, the Trafton Sofa is available at Swann’s Furniture & Design in Tyler, Texas.
SWANN'S ID
000005152640
Related Products
Carter Power Reclining Sofa with Console and Power Headrests and Lumbar
| Weight | 347 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Cupholders, Customizable, Power Headrest, Power Lumbar, Power Recline, Storage, USB, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
Moxy Sofa
| Weight | 141 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 82 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
MS Oberon Zero Gravity Power Sofa with Power Headrest
| Weight | 264.56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.50 × 89.00 × 42.50 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | MS |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Recline, Reclining, Zero Gravity |
| Style | Casual |
MS Vaughn Zero Gravity Sofa with Power Headrest
| Weight | 240.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.00 × 80.50 × 40.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | MS |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Recline, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
SS Maria Sofa 2-Seat
| Weight | 73.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.50 × 95.00 × 29.50 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | SS |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Casual |
Ventura Fabric Sofa
| Dimensions | 40.5 × 96.25 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Cream |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Casual |
Julian Sofa
| Dimensions | 41 × 94.5 × 37 in |
|---|---|
| Brand | CR Laine |
| Color | Orange |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Alden Express Sectional
| Dimensions | 105 × 103 in |
|---|---|
| Brand | Rowe |
| Color | Green |
| Features | Customizable, Fabric |
Demi Chair
| Weight | 33.07 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.25 × 32.25 in |
| Brand | Four Hands |
| Features | Customizable |
Bridget Leather Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 38.5 in |
| Brand | CR Laine |
| Features | Mont Blanc Golden Hour Leather |
| Finish | Tavern Black |
| Nail Trim | Small Antique Nail |




