Amber Swivel Chair Light Blue
$2,099.99 $1,050.00
Description
Created exclusively for the Martha Stewart Perry Street furniture collection that embodies urban living, curl up with a good book and relax in the Amber Swivel Chair. Upholstered in a soft grey velvet fabric, this tub swivel chair features a low back tub style creating a seamless and stunning silhouette. The high density foam filling in the removable seat cushion provides exceptional comfort, while the metal swivel base allows the chair to fully rotate 360 degrees. In the city, a clean, urban-modern approach is the rule. This understated, efficient and sometimes glamorous lifestyle, celebrates precision and luxury that is distinguished by beautiful colors and the highest quality materials. Fully assembled.
SWANN'S ID
OLL MT103-0049
Related Products
Paula Deen P037510BD Chair
| Weight | 52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 31 × 46 in |
| Brand | Craftmaster Furniture |
| Color | Blue, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Paula Deen Accent Chair
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 32 × 44 in |
| Brand | Craftmaster Furniture |
| Color | Blue, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Cottage, Traditional |
Nova Swivel Chair
| Dimensions | 35 × 31 × 3112 in |
|---|---|
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Features | Customizable, Fabric, Swivel |
| Style | Modern |
Pressley Wing Chair
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 28.5 × 42.5 in |
| Brand | Sam Moore |
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Fabric, Wood |
| Style | Transitional |
Daxton Swivel Chair
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 33 × 36 in |
| Brand | Sam Moore |
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Fabric, Swivel |
| Style | Transitional |
Tribeca Arm Chair
| Dimensions | 27 × 23 × 35.38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Casual |
Franz Chair
| Dimensions | 36 × 32 × 40.5 in |
|---|---|
| Brand | CR Laine |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Field and Stream Modern Accent Chair
| Dimensions | 35.5 × 26.5 × 38.5 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown, Multicolor |
| Features | Customizable, Fabric, Wood |
| Style | Mid-Century, Modern |
Kyler 3-Way Lounger
| Dimensions | 2112 × 21 × 2012 in |
|---|---|
| Brand | Bradington-Young |
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Leather, Recline |
| Style | Transitional |
