The Memorial Day Sale is Here! Enjoy FREE Local Delivery + Save 50% OFF Suggested Retail
Hand Loomed Woven Green Throw Blanket
$112.99 $56.50
Description
All of Rizzy Home’s area rugs, fine linens, furniture and complementary accessories are created using the highest quality materials. From jacquard woven fabrics to silks and signature-dyed yarn, Rizzy’s unique embellishments and custom ornamentation add richness and depth to all of the company’s exclusive products. With a wide assortment of product choice and combinations, Rizzy Home is making it easier than ever for clients to create homes and interior spaces that are honest expressions of their true personalities.
Additional information
| Dimensions | 50 × 60 in |
|---|
SWANN'S ID
000004887650
Related Products
Gossamer – GS7222 8 X 10
| Brand | Rizzy Home |
|---|---|
| Rug Size | 1′-6″x1′-6″, 10X13, 2′-6″x10′, 2′-6″x8′, 2×3, 3×5, 5×8, 8×10, 9×12 |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Transitional |
| Features | Fabric |
Finesse – FIN107 8 X 10
| Brand | Rizzy Home |
|---|---|
| Rug Size | 1′-6″x1′-6″, 10X14, 12X15, 2′-6″x8′, 2×3, 3×10, 4′ x 6′, 6X9, 8×10, 9×12 |
| Color | Beige, Grey, Multicolor |
| Style | Contemporary, Modern |
| Features | Fabric |
Teddy Throw Blanket Cream
| Dimensions | 90 × 60 in |
|---|---|
| Brand | HiEnd Accents |
| Color | White |
| Features | Fabric |
| Style | Transitional |
Teddy Throw Blanket Dark Oak
| Dimensions | 90 × 60 in |
|---|---|
| Brand | HiEnd Accents |
| Color | Green |
| Features | Fabric |
| Style | Transitional |
Harrison, Mushroom, Throw
| Dimensions | 60 × 50 in |
|---|---|
| Brand | Amity Home |
| Color | Brown |
| Features | Fabric |
| Style | Transitional |
Harrison, Saddle, Throw
| Dimensions | 60 × 50 in |
|---|---|
| Brand | Amity Home |
| Color | Brown |
| Features | Fabric |
| Style | Transitional |
Dempsey, Burnt Sienna, Super Throw
| Dimensions | 80 × 70 in |
|---|---|
| Brand | Amity Home |
| Color | Orange |
| Features | Fabric |
| Style | Transitional |
Khloe, Throw
| Dimensions | 60 × 50 in |
|---|---|
| Brand | Amity Home |
| Color | Blue, White |
| Features | Fabric |
| Style | Transitional |
Pillow Cover T16224
| Dimensions | 20 × 20 in |
|---|---|
| Brand | Rizzy Home |
| Color | Blue, Multicolor, Red |
| Features | Fabric |
| Style | Transitional |
Down Alternative T22438
| Dimensions | 20 × 20 in |
|---|---|
| Brand | Rizzy Home |
| Color | Red |
| Features | Fabric |
| Style | Transitional |
Knitted Throw TH0160
| Dimensions | 50 × 60 in |
|---|---|
| Brand | Rizzy Home |
| Color | Orange |
| Features | Fabric |
| Style | Transitional |
