Vintage duck bookplate on a distressed natural background
$369.99 $185.00
Description
Brimming with naturalist charm, the Vintage Duck Bookplate on a Distressed Natural Background by Antique Curiosities brings refined detail and rustic elegance to any space. Available through Swannís Furniture and Design in Tyler, Texas, this archival illustration features a richly colored duck with warm brown plumage, bold slate blue accents, and golden yellow feet, rendered in classic field guide style. The softly weathered background enhances its antique appeal, making it an ideal choice for cozy studies, lakeside homes, or collections that celebrate the quiet dignity of the natural world.
Additional information
| Brand | Antique Curiosities |
|---|---|
| Color | Beige, Blue, Brown, Green |
| Style | Vintage |
SWANN'S ID
ANT HP-927D
Related Products
Free Flying Hand Painted Canvas
Petite Bijoux Framed Canvases – Brilliant, S/9
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 17 × 17 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Gold |
| Features | Canvas |
| Style | Contemporary |
Screech Owl Box
| Dimensions | 3 × 3 × 4 in |
|---|---|
| Brand | Uttermost |
| Color | Gold |
| Features | Metal |
| Style | Contemporary |
24″ Bente Large Antler Frosted Glass
| Dimensions | 2 × 24 × 6 in |
|---|---|
| Brand | Sagebrook Home |
| Color | White |
| Features | Glass |
| Style | Modern |
12″ Majesty Small Blue Kyanite Stone Metal Bird
| Dimensions | 12 in |
|---|---|
| Brand | Sagebrook Home |
| Color | Silver |
| Features | Metal |
| Style | Contemporary |
Sorbet Hued Floral Orbs
| Dimensions | 71.5 × 56.5 in |
|---|---|
| Brand | Wendover Art Group |
| Color | Multicolor |
| Features | Canvas |
| Style | Traditional |
Ring Around the Rosie
| Dimensions | 30 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Wendover Art Group |
| Color | Green, Orange |
| Features | Canvas |
| Style | Contemporary |
Pocket Full of Posies
| Dimensions | 30 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Wendover Art Group |
| Color | Green, Orange |
| Features | Canvas |
| Style | Contemporary |

