Fairfax Stationary Sofa
$6,999.00 $3,499.50
2 in stock (can be backordered)
Description
Timeless yet casual, the Fairfax Stationary Sofa in Dark Blond leather features a streamlined silhouette with flared arms, a low-profile wood plinth base, and three generously cushioned seats. Welt trim adds refined detail, making this an inviting and stylish anchor for relaxed living spaces.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Alternate Cover Items | SS225-03-086 |
|---|---|
| Carton Height | 35.16 |
| Carton Length | 43.74 |
| Carton Weight | 223.30 |
| Carton Width | 95.43 |
| Depth | 40.39 |
| Height | 37.40 |
| Leather | Dark Blond (Semi-Aniline Top Grain) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-DARK-BLONDE-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 23.5 |
| Seat Height | 19.5 |
| Seat Width | 80 |
| Seat to Back Height | 17.9 |
| Style | Casual |
| Teardrop Swatch | HU-DARK-BLONDE-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 92.09 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 204.37 |
| Image Role Data | {“SS225_03_080_detail”:[“Detail Image 1″],”SS225_03_080_room”:[“Room Image 1″],”SS225_03_080_room1”:[“Room Image 2″],”SS225_03_080_SW_086_room”:[“Room Image 3″],”SS225_03_080_silo”:[“Silo Ima |
Additional information
| Weight | 204.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.39 × 92.09 × 37.4 in |
SWANN'S ID
000005133020
Related Products
Score Leather Motion Sofa
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Headrest, Power Lumbar, Power Recline, USB, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
Carter Power Reclining Sofa with Console and Power Headrests and Lumbar
| Weight | 347 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Cupholders, Customizable, Power Headrest, Power Lumbar, Power Recline, Storage, USB, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
MS Vaughn Zero Gravity Sofa with Power Headrest
| Weight | 240.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.00 × 80.50 × 40.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | MS |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Recline, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
Sorrento Leather Power Motion Sofa
| Dimensions | 36 × 90 × 39.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Metal, Power, Reclining, Upholstered |
| Style | Traditional |
Ventura Fabric Sofa
| Dimensions | 40.5 × 96.25 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Cream |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Casual |
Julian Sofa
| Dimensions | 41 × 94.5 × 37 in |
|---|---|
| Brand | CR Laine |
| Color | Orange |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Eliana Stationary Sofa
| Dimensions | 41 × 8512 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Bradington-Young |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Moda Brass Sofa
| Dimensions | 41 × 104 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Massoud Furniture |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Clark Long Sofa
| Dimensions | 41 × 98 × 33 in |
|---|---|
| Brand | CR Laine |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Raine Track Arm Sofa
| Dimensions | 37 × 83 × 2912 in |
|---|---|
| Brand | M Furnishings |
| Color | Green |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Contemporary, Modern |
Geneva Long Sofa
| Dimensions | 46 × 100 × 29.5 in |
|---|---|
| Brand | Precedent Furniture |
| Color | White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Santiago Sofa
| Dimensions | 37 × 90 × 43 in |
|---|---|
| Brand | King Hickory |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
