Raymond Reclining Sofa with Power Headrest
Call for Price
1 in stock (can be backordered)
Description
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Frame Construction | The frame is engineered from the finest multi-ply, 7/8 inch laminated hardwood components that are precision machined for an exact fit. Mortise and Tenon joints are reinforced with cross-band |
|---|---|
| Padding | For quality tailoring and durability, the outsides are padded with strong bonded fibers. |
| Seat | Spring Down-Cushions consist of a 4 1/2 inch MARSHALL coil unit encased in premium foam. The cushion is then wrapped with a low melt fiber on top and bottom. The Spring Down cushion is then s |
| Seat Back | Semi-Attached. Filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking designed to provide pillow-soft comfort. |
| Business Unit | BY |
| Seating Construction | Motion styles utilize a rigid bar spring unit that evenly distributes the weight load offering unparalleled seating comfort for our reclining chairs. |
| Type | Sofas, Three Cushion Sofas |
Additional information
| Weight | 350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.5 × 86 × 41 in |
SWANN'S ID
000005120680
Related Products
Carter Power Reclining Sofa with Console and Power Headrests and Lumbar
| Weight | 347 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Cupholders, Customizable, Power Headrest, Power Lumbar, Power Recline, Storage, USB, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
SS Maria Sofa 2-Seat
| Weight | 73.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.50 × 95.00 × 29.50 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | SS |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Casual |
Ventura Fabric Sofa
| Dimensions | 40.5 × 96.25 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Cream |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Casual |
Austin Sofa
| Dimensions | 39 × 87 × 35 in |
|---|---|
| Brand | CR Laine |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Julian Sofa
| Dimensions | 41 × 94.5 × 37 in |
|---|---|
| Brand | CR Laine |
| Color | Orange |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Moda Brass Sofa
| Dimensions | 41 × 104 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Massoud Furniture |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Abingdon Sofa
| Dimensions | 39 × 87 × 35 in |
|---|---|
| Brand | CR Laine |
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Raine Track Arm Sofa
| Dimensions | 37 × 83 × 2912 in |
|---|---|
| Brand | M Furnishings |
| Color | Green |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Contemporary, Modern |
Geneva Long Sofa
| Dimensions | 46 × 100 × 29.5 in |
|---|---|
| Brand | Precedent Furniture |
| Color | White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Chelsea Sofa
| Dimensions | 40 × 94 × 38 in |
|---|---|
| Brand | King Hickory |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Traditional |
Santiago Sofa
| Dimensions | 37 × 90 × 43 in |
|---|---|
| Brand | King Hickory |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
