Vintage large mouth bass bookplate
$369.99 $185.00
Description
Evoking the quiet thrill of freshwater angling, the Vintage Large Mouth Bass Bookplate by Antique Curiosities celebrates one of Americaís most iconic game fish with timeless detail. Available through Swannís Furniture and Design in Tyler, Texas, this vintage scientific illustration presents the largemouth bass (Micropterus salmoides) in natural hues of olive, ivory, and muted gold, set against an aged cream background. Ideal for cabins, lakeside retreats, or curated wall collections with a love for field-study charm, this archival print offers a refined nod to nature, sport, and heritage.
Additional information
| Brand | Antique Curiosities |
|---|---|
| Color | Beige, Green |
| Style | Vintage |
SWANN'S ID
ANT 788T
Related Products
Petite Bijoux Framed Canvases – Brilliant, S/9
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 17 × 17 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Gold |
| Features | Canvas |
| Style | Contemporary |
Screech Owl Box
| Dimensions | 3 × 3 × 4 in |
|---|---|
| Brand | Uttermost |
| Color | Gold |
| Features | Metal |
| Style | Contemporary |
Tranquil Garden Fantasy Framed Print
| Dimensions | 2 × 50 × 74 in |
|---|---|
| Brand | Uttermost |
| Color | Multicolor |
| Features | Canvas |
| Style | Contemporary |
Marble , S/2 8/10″ Hugging Couple, White
| Dimensions | 3 × 8 × 10 in |
|---|---|
| Brand | Sagebrook Home |
| Color | Grey, White |
| Features | Marble |
| Style | Modern |
12″ Majesty Small Blue Kyanite Stone Metal Bird
| Dimensions | 12 in |
|---|---|
| Brand | Sagebrook Home |
| Color | Silver |
| Features | Metal |
| Style | Contemporary |
Sorbet Hued Floral Orbs
| Dimensions | 71.5 × 56.5 in |
|---|---|
| Brand | Wendover Art Group |
| Color | Multicolor |
| Features | Canvas |
| Style | Traditional |

