Stella Faux Silk Velvet Embroidered Lumbar Pillow Midnight Blue
$149.99 $75.00
This precisely embroidered lumbar pillow brings an air of sophistication to any modern or traditional bedding. Adorned with ornamental embroidery, the faux silk velvet fabric provides a satisfyingly supple touch, while a lustrous shimmer imparts a luxurious feel. This pillow comes in a range of neutral and rich jewel tones for easy styling—with dramatic results. Coordinate with other pieces in our Stella Collection to complete an elegant traditional, Western or rustic bedroom. Read why faux silk velvet is better than real silk velvet here. What’s Included 1 Pillow (Insert Included) Dimensions 14″W x 24″L Materials Shell: 30% nylon, 70% rayon; Fill: 100% waterfowl feathers Care Dry clean recommended or wash on the delicate cycle.
| Dimensions | 24 × 14 in |
|---|---|
| Brand | HiEnd Accents |
| Color | Blue |
| Features | Fabric |
| Style | Transitional |
SWANN'S ID
Related Products
DV Aubry 14×26
| Dimensions | 26 × 14 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Grey, Multicolored |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary |
BW Foundation Blue/Sagebrush Green 14×20 Pillow
| Dimensions | 20 × 14 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Blue, White |
| Features | Fabric |
| Style | Transitional |
Square Washed Linen Tassel Pillow Light Blue
| Dimensions | 18 × 18 in |
|---|---|
| Brand | HiEnd Accents |
| Color | Blue |
| Features | Fabric |
| Style | Transitional |
Stella Faux Silk Velvet Pintuck Pillow Sham Icy Blue King
| Dimensions | 34 × 21 in |
|---|---|
| Brand | HiEnd Accents |
| Color | Blue |
| Features | Fabric |
| Style | Transitional |
Stella Faux Silk Velvet Flanged Euro Sham Fern Green
| Dimensions | 27 × 27 in |
|---|---|
| Brand | HiEnd Accents |
| Color | Green |
| Features | Fabric |
| Style | Transitional |
Genuine Leather & Suede Arrow Tasseled Lumbar Pillow
| Dimensions | 20 × 12 × 6 in |
|---|---|
| Brand | HiEnd Accents |
| Color | Orange |
| Features | Leather |
| Style | Transitional |
Western Suede Tassel Pillow
| Dimensions | 20 × 20 in |
|---|---|
| Brand | HiEnd Accents |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Rustic |
