Orbit Swivel Chair
$9,299.99 $4,650.00
Description
Graceful in form and fluid in motion, the Orbit Swivel Chair by Massoud redefines comfort through a sculptural lens. Available through Swannís Furniture and Design in Tyler, Texas, this modern leather accent piece features a smooth, rounded profile with tight tailoring that exudes quiet luxury. Upholstered in rich leather, the Orbit invites with a generous seat, perfectly curved arms, and seamless swivel functionality. Whether anchoring a reading nook or adding elegance to a curated lounge, it brings movement, warmth, and a beautifully modern sensibility to any interior.
Additional information
| Dimensions | 34 × 33 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Massoud Furniture |
| Color | Black, White |
| Features | Customizable, Fabric, Swivel |
| Style | Transitional |
SWANN'S ID
MAS L953
Related Products
Walter Swivel Chair
| Dimensions | 35 × 31 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Beige |
| Features | Fabric, Nailheads, Swivel |
| Style | Modern |
CC Club Chair w/ Faux Croc
Gallin Stationary Chair 8-Way Tie
| Weight | 115.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.50 × 31.00 × 45.50 in |
| Brand | Bradington-Young |
| Features | Chairs, Living Room, Stationary |
| Style | Traditional |
Paula Deen Accent Chair
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 32 × 44 in |
| Brand | Craftmaster Furniture |
| Color | Blue, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Cottage, Traditional |
Daxton Swivel Chair
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 33 × 36 in |
| Brand | Sam Moore |
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Fabric, Swivel |
| Style | Transitional |
Tribeca Arm Chair
| Dimensions | 27 × 23 × 35.38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Casual |
Field and Stream Modern Accent Chair
| Dimensions | 35.5 × 26.5 × 38.5 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown, Multicolor |
| Features | Customizable, Fabric, Wood |
| Style | Mid-Century, Modern |
Kyler 3-Way Lounger
| Dimensions | 2112 × 21 × 2012 in |
|---|---|
| Brand | Bradington-Young |
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Leather, Recline |
| Style | Transitional |
