Kylie Swivel Chair
$6,199.99 $3,100.00
Description
Compact in scale yet rich in character, the Kylie Swivel Chair by Massoud offers refined comfort with a graceful silhouette. Available through Swannís Furniture and Design in Tyler, Texas, this handcrafted American piece is detailed with Athens 1/2″ nail trim that highlights its subtle curves and tailored lines. The signature Comfort Crown seat cushion delivers a plush feel, while the smooth swivel base ensures flexibility and ease. Designed to work beautifully in both formal and relaxed spaces, the Kylie brings elegant motion and timeless charm to your seating collection.
Additional information
| Dimensions | 37 × 29 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Massoud Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Swivel |
| Style | Traditional |
SWANN'S ID
MAS L461
Related Products
Walter Swivel Chair
| Dimensions | 35 × 31 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Beige |
| Features | Fabric, Nailheads, Swivel |
| Style | Modern |
Novae Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 30 × 42.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Gallin Stationary Chair 8-Way Tie
| Weight | 115.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.50 × 31.00 × 45.50 in |
| Brand | Bradington-Young |
| Features | Chairs, Living Room, Stationary |
| Style | Traditional |
Paula Deen P037510BD Chair
| Weight | 52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 31 × 46 in |
| Brand | Craftmaster Furniture |
| Color | Blue, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Nova Swivel Chair
| Dimensions | 35 × 31 × 3112 in |
|---|---|
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Features | Customizable, Fabric, Swivel |
| Style | Modern |
Pressley Wing Chair
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 28.5 × 42.5 in |
| Brand | Sam Moore |
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Fabric, Wood |
| Style | Transitional |
Daxton Swivel Chair
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 33 × 36 in |
| Brand | Sam Moore |
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Fabric, Swivel |
| Style | Transitional |
Tribeca Arm Chair
| Dimensions | 27 × 23 × 35.38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Casual |
Samuel Chair
| Dimensions | 37 × 28.5 × 34 in |
|---|---|
| Brand | CR Laine |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric, Wood |
| Style | Traditional |
